Przygotowanie samochodu do woskowania

przygotowanie-samochodu-do-woskowania

Każdy miłośnik auto detailingu zapewne woskował swój samochód. Jedni wybierają woski naturalne, inni syntetyczne. Dzisiejszy wpis poświęcę na przygotowanie auta pod woskowanie. Po kolei opiszę czynność z tym związane. No to lecimy!

Mycie wstępne – pokrycie samochodu aktywną pianą, która ma za zadanie zmiękczyć zaschnięty brud i zabrudzenia. Wyróżniamy dwa rodzaje pianownic – ręczna i automatyczna. Pierwsza często spotykana w domowych garażach, można się przy niej naprawdę zmęczyć. Druga, to sprzęt dla profesjonalistów i to głównie w takich zakładach możemy ją znaleźć. Zbiornik z pianą podłącza się do myjki ciśnieniowej, do tego specjalna końcówka i w chwilę możemy pokryć samochód śnieżną pianą. Co ważne spłukuje się ją odwrotnie do szamponu – od dołu do góry.

Mycie na dwa wiadra – potrzebujemy dwa wiadra. Jedno na wodę z szamponem, drugie na wodę do płukania. Do tego drugiego koniecznie należy wyposażyć się w separator mający na celu oddzielenie brudu od wody i skierowanie go na dno wiadra. Szampon nanosimy na karoserię rękawicą z mikrofibry. Zalecam takie rozwiązanie zamiast gąbki, gdyż po niej zostają liczne refleksy. Miłośnicy detailingu naprawdę ich nienawidzą. Jedynym ratunkiem jest potem polerka. Rękawice moczymy w wiadrze z płynem, myjemy, a gdy będzie brudna płuczemy w wiadrze z wodą i separatorem. Po umyciu całego samochodu należy spłukać go od góry do dołu.

Osuszanie karoserii – należy posiadać dwa ręczniki. Jeden to struktura waflowa, drugi to mikrofibra. Pierwszym z nich zbieramy nadmiar wody z samochodu, świetnie sprawdza się do tego wspomniana struktura waflowa. Robimy to jednak w specyficzny sposób aby nie porysować przypadkowo lakieru. Ręcznik kładziemy płasko na karoserii i ciągniemy za rogi tak, aby przesuwać nim po samochodzie i zbierać wodę. Następnie należy użyć ręcznika drugiego w ten sam sposób.

Glinkowanie – aby wosk trzymał się lakieru odpowiednio mocno należy użyć glinki. Pozwoli ona usunąć brud lakieru, którego nie jest w stanie wyczyścić mycie szamponem. Glinkę należy ugnieść w taki sposób, aby znajdowała się na palcach. Dzięki temu można kciukiem wyczuć nierówności lakieru i go oczyścić. Do glinkowania potrzebny nam będzie środek poślizgowy. Najprościej zrobić go z szamponu i wody. Psikamy delikatnie na lakier i zaczynamy glinkowanie. Po wyczyszczeniu całego auta należy je ponownie spłukać wodą i osuszyć.

Woskowanie – nareszcie możemy zająć się najprzyjemniejszym, bo już końcowym etapem. Przed samym nałożeniem wosku warto użyć cleanera, który pomoże usunąć ostatnie zabrudzenia. Do woskowania potrzebny nam będzie aplikator. Nakładamy niewielką ilość na pada i zaczynamy rozprowadzać po lakierze. Trzeba odczekać kilka minut na utwardzenie wosku i można wypolerować szmatką. Zalecam pracować na każdym elementem po kolei – cleaner, a potem wosk.