Powłoka ceramiczna

powloka-ceramiczna

Ochrona lakieru samochodu jest bardzo ważna. Dużą uwagę na ten aspekt zwracają właściciele nowych pojazdów. Każdy kupując samochód prosto z salonu chciałby aby ten wyglądał przez cały czas jak ten prezentowany w salonie. Czyli czysty, bez skazy na lakierze, zadrapań, itp. Powłoka ceramiczna jest rozwiązaniem tego problemu. Dzięki niej możemy mieć pewność, że efekt nowego samochodu utrzyma się przez długi czas. Patrząc na ceny firm detailingowych włos jeży się na głowie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że taką powłokę można nałożyć samemu. Nie jest to skomplikowany proces, a pozwala zaoszczędzić jakieś 2000 zł. Musimy tylko wygospodarować sobie trochę wolnego czasu.

Nałożenie powłoki ceramicznej, czy jakiejkolwiek innej mającej na celu zabezpieczenie auta, możliwe jest do opanowania przez praktycznie każdego. Odróżnić jednak należy ceramikę od wosku. Ten drugi przykleja się do lakieru, tworzy coś na wzór dodatkowej warstwy ochronnej, którą można zdjąć. Ceramika reaguje z lakierem tworząc rodzaj skorupy.

Jak zrobić to samemu:

Po dokładnym umyciu auta warto dokonać oględzin lakieru. Sprawdzić należy w jakim stopniu lakier jest porysowany, czy zmatowiały. Zwrócić szczególną uwagę należy na głębokie zanieczyszczenia błotników, jakiś chemicznych pozostałości na dachu, masce, czy innych plam. Pozwoli to określić, czy należy dodatkowo wyczyścić lakier, czy też go wypolerować. W przypadku licznych plam i zabrudzeń warto poddać auto procesowi glinkowania. Glinka, to coś w rodzaju plasteliny, która ma delikatne właściwości ścierne. Wystarczy rozrobić wodę z szamponem, psiknąć na lakier i glinkować. Proces niezwykle prosty, czasochłonny ale i niezwykle efektywny. W przypadku polerowania należy doprowadzić lakier do takiej postaci aby był gładki i błyszczący. Im lepiej go wypolerujemy, tym lepiej samochód będzie wyglądał. To bardzo pracochłonny etap zależny od wielu czynników – zabrudzeń lakieru. Warto jednak się do tego przyłożyć, gdyż taki efekt będzie utrzymywała powłoka ceramiczna. Aplikując powłokę ceramiczną należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta. W praktyce chodzi o to, aby rozprowadzić niewielką ilość powłoki na dany element. Ceramika szybko twardnieje, więc trzeba być uważnym w działaniach. Warto przygotować sobie szmatkę z mikrofibry potrzebną do polerowania. Powłoka nakładana jest za pomocą aplikatora dołączonego w zestawie. Proces powtarza się do momentu skończenia pracy nad całym autem.