Kupno samochodu ciężarowego

kupno-samochodu-ciezarowego

Kredyt na samochód ciężarowy potrafi być ciężką sprawą dla nowych przedsiębiorców w biznesie, jakim są przewozy międzynarodowe. Aby zobrazować to lepiej, proszę wyobrazić sobie, że suma, którą pożyczy nam bank, wystarczyłaby na kupno małego domu lub porządnego mieszkania. Oczywiście, mówimy tu o tych najtańszych wersjach ciągników siodłowych. Jak sfinansować zakup takiego samochodu i nie zbankrutować?

Kredyt samochodowy

Pierwszą z opcji jest kredyt samochodowy. Udzielany przez banki lub inne instytucje i finansowe praktycznie zawsze pokrywa całość kwoty potrzebnej do zakupu pojazdu. Oprocentowanie będzie zależało od szeregu czynników. Przykładowe z nich to:

  • okres, na jaki został wzięty kredyt,
  • rodzaj pojazdu,
  • stan pojazdu,
  • waluta, w jakiej zaciągamy kredyt.

Oczywiście żaden bank nie rozdaje kredytów każdemu chętnemu i zawsze zabezpiecza się przed ewentualną niemożnością spłacenia zobowiązania. Jeżeli nie jest to wpłata wkładu własnego, to najczęstszym wyjściem jest wykazanie odpowiednich dochodów, mających stanowić o tym, że jesteśmy w stanie spłacić kredyt.

Leasing

Innym wyjściem dla przedsiębiorcy jest wzięcie samochodu w leasing. Dla niektórych ten termin wciąż może brzmieć obco i nie końca być jasnym. Aby jak najprościej wyjaśnić istotę tego procesu, warto zapoznać się z polskim tłumaczeniem słowa „lease”.

to lease – wydzierżawić, wynająć

Leasing jest więc udostępnieniem przez leasingodawcę przedmiotu (w tym przypadku samochód), leasingobiorcy na pewien określony w umowie czas w zamian za raty leasingowe, będące niczym innym jak opłatami za użytkowanie. Pomimo tego, w dalszym ciągu właścicielem tego samochodu będzie osoba udostępniająca go.

Niestety, mimo że jest znacznie tańsza alternatywa dla kredytu (zerowe odsetki), nie każdy może sobie na nią pozwolić. Aby otrzymać pojazd w leasingu, należy posiadać zarejestrowaną działalność i spełniać kryterium określonego przez daną instytucję obrotu pieniężnego (najczęściej 50 tysięcy złotych).

Podsumowanie

Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Po spłaceniu kredytu zostaniemy prawowitym właścicielem tego pojazdu, podczas gdy w leasingu, jeżeli nie ustalimy tego wcześniej w umowie, po spłacie rat będziemy musieli oddać samochód. Najlepiej zrobić dokładne rozeznanie na rynku i indywidualnie zobaczyć co dla nas, nowych przedsiębiorców, będzie najlepszym wyjściem.