BMW M4 GTS

bmw-m4-gts

Wygląd „bestii” zaprezentowany został już w 2015 roku. GTS to limitowana odmiana BMW M4, która została wyprodukowana w określonej liczbie egzemplarzy. Według danych producenta samochody wyprzedały się w niecały miesiąc. Patrząc na ten model w oczy rzuca się niesamowicie sportowa stylistyka. Inżynierowie BMW opanowali ją do perfekcji. Serce GTS’a to turbodoładowany silnik o mocy 500KM i momencie obrotowym 600Nm. W porównaniu do zwykłej M4 zmiany widoczne są gołym okiem. M’ka rozwija 431KM i 550Nm. To w zupełności wystarczy, przekonać się o tym można było testując ten model niespełna dwa lata temu. GTS to jeszcze lepsze parametry, więc można domyślać się jakie wrażenia może powodować. „Bestia” pokonała tor Nurburgring w 7 minut i 28 sekund. Standardowa odmiana zostaje daleko w tyle – 24 sekundy różnicy.

m4 gts

Pierwsza setka przez M4 osiągana jest w 4,3s, a prędkość maksymalna to 250 km/h. Następca to czas na poziomie 3,8s i prędkość maksymalna 305 km/h. Takie osiągi pozwalają BMW M4 GTS figurować na liście prawdziwych „super-samochodów”. Wzrost mocy został rozwiązany poprzez wtrysk wody. Mgiełka wodna wstrzykiwana jest w dolot co powoduje jego ochłodzenie. Zadaniem tego patentu jest obniżenie temperatury powietrza zasilającego mieszankę. W efekcie redukuje się objętość masy gazu. W ten sposób do komory spalania trafia więcej tlenu, co czyni reakcje bardziej wydajną. Niestety minusem tego rozwiązania jest konieczność uzupełniania wody. Dolewanie należy powtarzać co 5 tankowań, oczywiście w przypadku spokojnej jazdy. Takiej poprawy osiągów nie byłoby bez redukcji masy. Udało się wyszczuplić GTS’a o 80kg w stosunku do M4. Konsekwencją było zrezygnowanie z tylnej kanapy na rzecz kratki. Na tył doszedł potężny spojler oraz regulowany spliter. Nowe lampy wykonane zostały w technice OLED. Nowe felgi naprawdę robią wrażenie, w połączeniu z Michelin Pilot Sport Cup 2 prezentują się naprawdę dobrze.

Wszystkich egzemplarzy wyprodukowanych zostało ok 700. Sprzedanie wszystkich w niecały miesiąc tylko dowodzi poziomu jaki ten samochód osiągnął. Inżynierowie BMW robią naprawdę dobrą robotę. Oby tak dalej.